top of page

Esettanulmány

Esettanulmány: magatartászavar és drogfüggő,

valamint egy egészséges kontrollszemély

ház, fa, ember állat, szabadrajz és családrajzainak összehasonlító vizsgálata

 

Kivonat

Egy antiszociális – bűnelkövető és droghasználó fiatal fiúval és a moderátor változókat tekintve hozzá illeszkedő kontrollszeméllyel vettem, illetve vetettem fel a rajzmintákat.

A vizsgált személy rajzain feltűnő, hogy 3 rajz színtelen, üres, negatív hangulati tónusú, még 4 rajz színes, élettelibb, pozitívabb hangulatú.

Azonban minden rajzra jellemző az üresség, merevség, életidegenség, szálkás, töredezett vonalak, melyek az én-határok gyengülését jelentik, majd néhol a többszörös megerősítésre irányuló kísérlet.

Vagyis nehezen tudja kontrolálni impulzusait, én-ereje labilis, gyenge.

A rajzokon a részletek hiánya szorongást, gátoltságot mutat, az énkép és jövőkép bizonytalan, valamint a bűnözői és droghasználó személy jellemzőit mutatja.

A kontrollszemély rajzai egy kivételével mind azonos színvonalon készült. Arányos reális, inkább személyes hangulatú rajzok. Többnyire nyitott és konfliktusmentes a kapcsolata környezetével, de a házrajzon az elzárkózás jegyei is megfigyelhetők. Valamint a családrajz bizonyos fokú feszültséget áraszt magából.      

 

A vizsgált személy alapvető adatai

R. György 18 éves, jobbkezes fiú. Most fejezte be a 8. osztályt, szeretne tovább tanulni egy hajózási szakközépiskolában.

Nem tanult rajzolni, de az intézetben járt a művészeti csoportba. Festeni és rajzolni is szeret, régebben csak ritkán rajzolt.

A vizsgálat időpontja: 2007.01.26.

Az Aszódi Javító Nevelő Intézetbe rablás miatt került 2006. júniusában.

Előtte a Szőlő utcában előzetes letartóztatásban volt közel 1 évet /Aszódon ezen felül még 8 hónapot kellett töltenie/.

2004-ben is volt 4 hónapot előzetesben, de végül feltételesen szabadlábra helyezték.

16 évesen szokott rá a heroinra. Függő lett, napi 5-ször szúrt. 17 évesen egyszer túllőtte magát, akkor életveszélyes állapotba került. Nehezen tud lemondani a kábítószerről, de most úgy érzi sikerül – élettársa miatt – amíg a javítóban van úgysem jut anyaghoz.

Két hét múlva megy haza az intézetből, lejárt az ideje - büntetése. 

II. Részletes anamnézis

Sajnos Gyurival nem volt lehetőségem személyesen találkozni, bár nagyon szerettem volna – az intézet igazgatóját is erre kértem. Végül az intézetben működő művészeti csoport egyik nevelője (pszichológus hölgy) végezte el a vizsgálatot az általam megadott paraméterek tekintetében. /Sajnos így nem mindenre kaptam választ amire szerettem volna, illetve a tesztviselkedést sem tudtam megfigyelni. A kapott anamnézis és a teszt felvételéről szóló leírás – amit mellékelek – sajnos nem elég bőséges.

Munkám során csak erre tudok támaszkodni – kérdéseimmel próbáltam később telefonon utolérni a hölgyet, de nem sikerült – azonban remélem a lényeges, jelentősebb vonások így is felismerhetők lesznek.

A fiú átlagos testalkatú, barna hajú, barna szemű. A felmenői között van roma származású, de ő maga nem néz ki annak.

Úgy érzi gyermekkorában mindene megvolt. Németországban éltek, a szülők ruhákat vásároltak és hoztak Magyarországra, ahol eladták. Aztán 3-4 éves korában hazaköltöztek, nem sokra rá apja elhagyta anyját. Anyja azóta depressziós. Két testvére van – egy öccse és egy nővére.

Apjával – bár a férfi szeretné – nem tartja sem ő, sem testvérei a kapcsolatot.

Gyuri „szar alaknak” tartja. Valószínűleg úgy érzi őt is elhagyta az apja, még mindig mérges rá. Nem is tud róla sokat, csak annyit, hogy van új felesége, családja.

2004-ben volt először előzetes letartóztatásban, ahonnan végül feltételesen szabadlábra helyezték. Hazaérve nem talált otthon senkit, mert mindenki börtönben volt – anyja és nővére zsarolásért, öccse pedig már a javítóban volt Aszódon, ahol jelenleg is.

Ezután szokott rá a heroinra. Élettársa 2005 májusa óta van, megismerkedésük után nagyon hamar összeköltöztek, Gyuriéknál laktak. A lány most 16 éves, nem dolgozik. Barátnőjével azóta megromlott a kapcsolata, de szeretné bebizonyítani a lánynak, hogy nélküle is tud boldog lenni és „tiszta” maradni.

Jelenleg a ballagására készül, most fejezte be Aszódon a 8. osztályt – jó eredménnyel. /Átlagos intellektusú./ Ahogy hazamegy – 2 hét múlva lejár az ítélete – beszeretné adni jelentkezését egy hajózási szakközépiskolába és a későbbiekben hajókon szeretne pincér lenni. Szeretne érettségit, és a vendéglátóiparit is elvégezni. 

III. Aktuálgenezis

Feltételezem a rajzvizsgálat nyugodt, ismerős környezetben történt, ahol egyébként is rajzolni szokott. A tesztfelvevő személye is ismerős volt számára.

Maga a tesztfelvétel sem lehetett ismeretlen számára, hiszen az intézetben több alkalommal is vesznek fel teszteket (rajzteszteket is) az ott tartózkodó fiatalokkal. A rajzok felvételének sorrendje: ház, fa, ember (fiú, lány), állat, szabadrajz, családrajz. A rajzolás során egy alkalommal akadt meg, kérdezett vissza – az első emberábrázolásnál. A tesztet felvevő személy kérte, hogy rajzoljon egy fiút, mire azt kérdezte: nem elég csak egy rajzot? A tesztfelvevő válasza: rajzold le, amit neked egy fiú jelent!

IV. Fenomenológiai leírás

Házrajz: Gyuri nagyméretű házat rajzolt, ami a fekvő lapon balra helyezkedik el. A ház oldal- és tetővonalai töredezettek, szaggatottak, szálkás vonalakból áll, amely több helyen megvan vastagítva. A háznak hibás a háromdimenziós ábrázolása, ajtó és három ablak van rajta, amelyek keresztosztásosak.

Farajz: álló lap közepén, nagyobb méretű farajz. Lombozattal, ágakkal, törzzsel,és kiszínezve.

Emberrajz:

Fiú: álló helyzetű lapra készített viszonylag kisméretű, egyszínű rajz, a lap középső részén. Hiányoznak a kezek, lábak, szaggatott vonalvezetésű, amely néhol megvastagított.

Lány: szintén az álló lap közepén elhelyezett, viszonylag kisméretű rajz. Ugyancsak hiányoznak a kezei, lábai, és szaggatott vonalvezetésű, viszont színes ceruzával színezett.

Állatrajz: fekvő lapon, a lap alsó vonalához közelebb lévő, horizontálisan a lap közepén elhelyezkedő rajz. Egy madarat (galambot) ábrázol, amelyet a test vonalában elrontott, majd korrigálni próbált, színezte.

Szabadrajz: álló lapon, a lap jobb felső részére rajzolt piros rózsa. Színes ceruzával készített, erőteljes vonalvezetésű, közepes méretű rajz.

Családrajz: álló lapon, a lap alsó, bal felére rajzolt családrajz, amelyen az öccse, nővére és anyja látható. Az emberrajzoknak itt sincs keze, lába, szaggatott vonalvezetésűek. Anyja szeme üres és ő a legkisebb méretű. A három alak közül egyedül az öccsénél jelennek meg a színek, ott is csak a fejen.

V.  Intuitív elemzés

Ház: A házat üresség veszi körül, maga a ház sivár, hideg, bizonytalan, fakó. Én inkább lakatlannak érzem, pedig a rajzoló azt állítja, hogy egy család lakik benne.

Fa:  nem hajlékony, merev, koronája is szabályos, lapos, kifeszített, belül mintha üreges volna. A fa ágai ezzel szemben kuszák, dinamikusak, lazák. Az ágak nem kötődnek a fa törzséhez, lebegnek a fa koronája, levelei között.

Ellentétet látok a fa szilárd, merev, vaskos törzse, és a laza, hajlékony, lebegő ágak között. A fának nincs se gyökere, se talajvonala.

Ember:  Fiú: lebegő, egyszerű, üres, életszerűtlen mint a ház. Ábrázolása a realitásra törekszik (d nívó), de ez nehézkesre sikerül. Bár mosolyog, de ez a mosoly és az üres szemek inkább mesterkélt, kényszeredett hatást keltenek. A figura merev, kevésbé részletezett, diszharmonikus, és hiányzik belőle a dinamizmus.

 Lány: Szintén lebeg a lap közepén, és az ábrázolásmód is hasonló nívójú, kar-láb hiányzik, aránytalan. De ennek a figurának az arckifejezése nem üres, inkább feltűnést keltő, egyéni, színes, kihívó nőalakot ábrázol, aki mindez mellett merev, távolságtartó.

Állat: lebeg, repül, bár kicsit bizonytalanul, labilisan. Nem olyan üres és életidegen mint a ház és fiú rajz, több élet van benne, de ez is merev és kicsit erőltetett mint az emberábrázolás.

Szabadrajz: A piros rózsa melegséget, szeretet jelent, de ebben a rajzban én mégis csak az ezek iránti vágyat érzem. A rózsa könnyed, hajlékony, ezzel ellentétben a rajz inkább erőteljes, bár hajlik, de mégis merevséget sugall, tüskékkel teli.

Családrajz: saját maga hiányzik a rajzról, az emberalakok mind színtelenek, üresek, valószerűtlenek, diszharmonikusak. A szemek üresek, kivéve az öccséé, amely piros és aszimmetrikus, ami miatt zavaros, ijesztő, veszélyt jelentő hatást kelt.

VI. Globális elemzés

Házrajz: érzelmileg a bizonytalanság jellemzi, a részek hiányosak, a háromdimenziós ábrázolás torzul. Spontán figyelmi fókusz a ház megvastagított hátsó tetőrésze és fala. Egymondatos elemzés: bizonytalan, labilis ház, mely nem nyújt elég védelmet és biztonságot.

Fa:  Érzelmileg magányosság és diszharmónia jellemzi. A fának nincs gyökere és talajvonala – nem tud megkapaszkodni, de még támaszkodni sem senkire. A spontán figyelmi fókusz a fa koronájában lebegő vékony, kusza ágakra irányul.

Egymondatos elemzés: az állandóság, szilárdság látszatát próbálja kelteni, hiszen vágyik rá, de valójában kusza, labilis, hirtelen, sokszor átgondolatlan.

Ember – fiú: negatív érzelmi tónusú, diszharmonikus, üres emberrajz. Spontán figyelmi fókusza a fejre, azon belül is a sapkára irányul és a törzs vonalára. Egymondatos elemzés: erőteljesség látszatát akarja kelteni, de belül üres, rideg, életidegen.                

Lány: hasonló ábrázolásmód, de kevésbé üres, kihívó, fegyelemfelkeltő. Spontán figyelmi fókusz, piros blúz és száj, valamint a száj feletti szépségpont – mint a nőiesség jelképe. Egymondatos elemzés: a Nő, aki megközelíthetetlen és hideg.

Állat: élethez közeli, de merev, akadozó érzelmek jellemzik. Spontán figyelmi fókusz a piros csőr. Egymondatos elemzés: próbál szárnyalni, szabad lenni, a maga útját járni, de labilitása, bizonytalansága, merevsége miatt mégsem sikerül.  

Szabadrajz: merevség és mesterkéltség jellemzi. Nincs spontán figyelmi fókusz, az egész figyelemfelkeltő. Egymondatos elemzés: erőltetett szeretet – merev, gátolt, nem tud igazán kinyílni.

Családrajz: a családot a ridegség, hidegség, érzelem és kapcsolatok nélküliség jellemzi. Spontán figyelmi fókusz az öccse szeme, haja, és a nővére haja. 

Egymondatos elemzés: itt vagyunk körülötted, de mégsem vagyunk igazán veled.

Közös elemek: az emberábrázolás mindig kicsi méretű, az ember, ház ábrázolások mindig labilis, hideg, rideg, személytelen és üres.

A fa és állat és nőrajzban feltűnik a szabályozottság, életteliségre, erős jellemre való vágyakozás.

VII. Részletes elemzés
Ház: a nagyméretű ház a lap bal oldalán van elhelyezve (anyai, családi oldal a térszimbolikában). Nincs alapja, sőt úgy tűnik, hogy még a lapon túl is folytatódik. Szinte légnemű, néhol alig látszó vonalakból áll, melyek többszörösen szaggatottak, kuszák. A ház egyes vonalai megvannak ugyan erősítve, de ugyanolyan labilis, kusza vonalakkal, amely egyrészt érzelmi labilitásra utal, másrész a droghasználókra is jellemző vonás /az ő érzelmeik is labilisak/. A háznak van ajtaja és három ablaka. Az ajtó üres, nyitott a kapcsolatokra, ami a labilitása miatt inkább az jelenti, hogy könnyű befolyásolni. Az ablakokon viszont kereszt osztásokat látunk, melyek a szociális kapcsolatoktól való elzárkózást jelzik. A házon lévő kémény füstöl, ami sok esetben valamilyen családon belüli konfliktusra utal - ez Gyuri esetében lehet a szülők válása, s mostani életformájuk, vagy mindkettő együtt.
Színes ceruzákat használhatott (ezt más képein meg is tette), itt viszont - illetve a fiú és családrajz esetében - csak barnát és feketét használt. Ez bizonytalanságot, szorongást jelez, fél kinyílni, úgy érzi képtelen megfelelő társas és családi kapcsolatokat teremteni. Ezt támasztják alá az általa elmondottak is: barátnőjével is szakított, családjával is vannak kötődési problémái, valamint a látott családi minta - válás, depresszió - szintén gátat jelent számára a másokhoz való viszonyulásában.
Szerinte a ház fából van, három szoba van benne és egy házaspáré, akiknek egy kislányuk van. Úgy gondolom, ez azt mutatja, hogy vágyik a családra, a családi érzelmekre, de az eddigi élményei miatt mégis fél, szorong, nem biztos magában /a ház fából van - nem erős, illetve a vonalak gyenge nyomatékúak és szaggatott töredezettek, labilisak/.      
Fa:  a lap közepén található nagyméretű farajz. Gyökere, talajvonala nem látható - megkapaszkodás, stabilitás hiánya. A törzs erősen színezett, satírozott, de ahhoz lépest, hogy szerinte ez egy öreg tölgy, vékony a törzse, ami azt mutatja, hogy az én-ereje nem elég nagy. Elmondása szerint ez egy élő fa, nincs halott része, "hiszen mindenütt zöld" - mondja. A fát színezi, a koronája zöld, de a színezés nem egyenletes. A korona külső szélei sötétebbek, mint a közepe, olyan mintha üreges, átlátszó, üres lenne. Az ágak a lobkoronában nem valódi ágak, inkább csak díszítőelemek. Nyomatéka rabszódikus, hol erős - hol gyenge, a vonalak minősége töredezett, hullámos, kusza, összevisszaságot áraszt. Jelképezi azt a kuszaságot, bizonytalanságot, labilitást, ami az ő fejében is van.
Ember:  álló lapon, középre, kissé a lap alsó széléhez közel helyezett kisméretű rajz. Először férfialakot, vagyis saját nemű alakot, majd nőt rajzolt.
Férfi:  a teszt felvétele során ez volt az egyetlen olyan kép, ami előtt kérdést tett fel. Bizonytalan volt, mintha nem szívesen rajzolna. Úgy gondolom önmagát rajzolta, bár fiatalabbnak titulája a fiút (15 év), aki szerinte éhes. Talán ettől is  üresre rajzolta, hiszen délután uzsonna előtt készült a rajz és ő is éhes volt.
D szintű emberalakot rajzolt - a többi emberábrázolása is ilyen (kivéve a nőalak).   
A figura szaggatott, szálkás vonalakból épül fel, életidegen, hideg, üres, lapos rajz. Arckifejezése is életszerűtlen, szemei üresek, bábszerű ábrázolású. A testarányok is felborultak, vállak nagysága, merevsége, kartartás sablonos, törzs nagyobb mint a lábak hossza, a karok rövidek, kezek, lábfejek hiányoznak.
A részletek kidolgozása tehát hiányzik, mindez bizarrá teszi és befejezetlenség érzetét kelti.
Az emberalak groteszk, feszült, megdermedt mozdulatlansága, rigidsége, szorosan összezárt - egy vonallal elválasztott lábai, a rigid elhárító mechanizmus kifejeződése. Mindez az érzelmi, társas alkalmazkodás zavaraira utal. Az egész rajz üressége (az éhségen túlmenően) az érzelmek hiányát, csökkent kommunikációs képességet, önmagából keveset mutató személyiséget jelez. A részletek hiánya intrapszichés konfliktusra utal, érzelmi ürességre, ami a depressziósok, illetve "Oas" szerint serdülőkorú bűnelkövetőknél figyelhető meg. A testtől nagyobb méretű fej hangsúlyos, többszörösen átrajzolt. A drogosoknál a fej mutatja az élmények forrását, fontosságát, ez az élményközpont, ezért kiemelt fontosságú. Az áthúzás, átfirkálás, sötét árnyékolás, vastag-megerősített kontúr, erős nyomaték, mind az érzelmi, hangulati minőséget jelenti. Mivel ez nem az egész rajra vonatkozik, hanem csak egyes részeire - mint a házrajznál - ezért inkább az érzelmek, hangulatok labilitását, változékonyságát, kontrolálatlanságát mutatja.
Nő:  ez egy kicsit magasabb - E szintű - rajz, de a férfi rajzhoz hasonlóan a testarányai felbomlanak: törzs nagyobb mint a lábak hossza, karok rövidek, kezek és lábfejek hiányoznak. A vállak merevsége és a kéztartás sablonos, merev. Azonban ennél az alaknál használ színeket, megjelennek a nőiesség szimbólumai: mell, hosszú haj, kék szem, szőke haj, szépségpont, kirívó, csinos öltözködés. Elmondása szerint is ez a lány öntelt, tudja magáról, hogy csinos, jól érzi magát a bőrében. Mindez látszik is a képen. 
A fej itt is nagyobb, többszörösen átrajzolt, jelentősebb a test többi részéhez képest. Viszont nem üresek a szemei, nem egy élettelen bábú hatású, hanem inkább kihívó, de megközelíthetetlen nőt ábrázol. Itt is, mint a farajznál, színeket használ - kicsit jobban kinyílik -, de a vonalak minősége és az ábrázolásmód még mindig arra utal, hogy labilis, érzelmi és kapcsolatteremtési problémái vannak.
Állat:  egy szürke galamb, mely repül, megközelítően a lap közepén. Elősször elrontotta, majd próbálta kijavítani. A galamb motívum háziállat lévén jelzi, hogy felismeri a konvenciókat, de nem fogadja, nem tudja elfogadni igazán - elrontotta valamint a repülés: szárnyalás, a szabadság - kötelékek nélküli élet, azt tehesse amit ő akar, ez motiválja inkább. A galamb képe érzelmileg ellentmondást tükröz: a fej inkább barátságos, szerény, megalkuvó, míg a szárnyak és a farok szinte szúr, vág - akaratos, erőszakos. Itt a vonalak is többszörösen áthúzottak, ami még hangsúlyosabbá teszi ezt az érzést, és megjelenik itt is az az érzelmi, hangulati gátoltság, labilitás mint az ember és házrajznál.  Ezt egyrészt a drog hatása, másrészt a családi körülményei, élethelyzete indokolja.
Szabadrajz:  egy vörös rózsa. Ez az egy rajz került a lap jobb felső részére, amely a térszimbolika szerint az apa, a jövő, a haladás jele.
A rózsa rajza is egy felszabadultabb, nyíltabb ábrázolásmód (mint a lányrajz) a többi rajzhoz képest. Színeket használ és a vonalminősége is egyenletesebb, nincsenek törések, szálkás vonalak. A vörös rózsa mint szimbólum, a szerelem, szeretet jele. Vágyik erre az érzésre - barátnőjével és családjával sem konfliktusmentes a kapcsolata - , a családi, anyai szeretet érzése, biztonsága hiányzik az életéből a család szétszakadása, lesüllyedése, és anyja betegsége miatt. A jövőjét ezzel az érzelemmel szeretné elképzelni, vágyik rá.
Családrajz: öccse, nővére, anya szerepel a képen, ebben a sorrendben, csökkenő méretben és kidolgozottsággal. Az öcs van leginkább kidolgozva, az anya legkevésbé. Mindez a fontossági sorrendet is mutatja.

bottom of page